Anyamentő

Hogyan lehet stressz mentes a karácsony?

Gyors lépések az ünnepek békéjéért

 

Az év végi ünnepek varázslatos időszakot jelentenek, különösen, ha a fontos dolgokra figyelsz, a többit meg el tudod engedni (legalább annyira, amennyire lehet).

Itt van néhány ötlet, hogyan teheted ezt az időszakot egyszerűbbé, hogyan kezelheted a szembe jövő stresszt, és hogyan hagyhatod, hogy a vidámságé, és a különleges emlékeké legyen végre a főszerep.

A december amúgy is a „Stressz Hónapja”.

Bár csodálatos, és varázslatos a sok ünnep, mégis könnyen elronthatja az a sok minden, amit meg kell csinálnunk. Vagy amit magunkra erőltetünk, mert szerintünk a családnak szüksége van rá.

Te is túlterheltnek érzed magad ezekben az időszakokban?

Néhány dolog, ami megtörténhet velünk.

Munkahelyi stressz

A munkahelyi stressz egész évben tartó valóság a legtöbbünk számára.

De a december egy amúgy is túlterhelt napirendet még zsúfoltabbá tehet. Ami azt jelenti, hogy még stresszesebbnek érezzük magunkat a munkahelyünkön, mint eddig.

Hogyan fogunk minden munkának a végére érni?

A kollégák is nehezebben fókuszálnak a feladatokra, ami mindenki számára megnehezíti ezeket az utolsó napokat. És mi a helyzet a céges bulikkal? Még azok is rátesznek egy lapáttal az amúgy sem kevés stresszre.

A vásárlások, ajándékok miatt a december még komolyabb anyagi megterheléssel jár, mint az év többi része. Sokan többet költenek az ajándékokra, mint amennyit valójában megengedhetnének maguknak.

Hogyan csökkentsük a gyerekek igényeit? Vagy adjunk meg nekik mindent, amit szeretnének?

Az anyagi kérdések újabb stressz helyzeteket teremtenek. Jobban járunk, ha olcsóbb ajándékok után vadászunk: ennek komoly stressz csökkentő hatása lehet.

Stressz a kapcsolatokban

Az ünnep fénypontja, ha a családunkkal, és barátainkkal találkozhatunk.

De sokkal nagyobb az esélye annak is, hogy régi családi sérelmek elevenednek fel. Vagy az ünnepekkor (még családi körben is) érezhetjük magunkat magányosabbnak, mint máskor.

Ezek megint újabb stressz forrást jelentenek.

Szabadidő

Az ajándékok beszerzése, a közösen eltöltött idő megszervezése újabb stresszt jelent, még mielőtt élvezhetnénk az eredményt.

Mivel annyira sok minden okozhat stresszt ebben az időszakban, nagyon fontos, hogy a lehető legegyszerűbben megtanuljuk kezelni a stresszt. Ebben segítenek ezek a könyvek.

A stressztől kétféle módon lehet megszabadulni:

  • oldjuk a feszültséget a testünkben,
  • és oldjuk az érzelmi, mentális stresszt.

A leghatékonyabbak akkor leszünk, ha a kettőt egyszerre meg tudjuk tenni. (Az EFT egyszerre, párhuzamosan oldja a kétféle stresszt.)

Ha mindkét stresszt egyszerre oldjuk, azt is befolyásoljuk, hogyan reagálunk a jövőben ugyanezekre a stresszt okozó tényezőkre. Azaz nem engedjük, hogy ugyanolyan mértékben hassanak ránk.

De a legelső feladat, hogy minimalizáljuk a stresszt okozó tényezőket (főleg ebben az időszakban).

Hogyan éljük túl az ünnepeket szülőként?

 

Valószínűleg sokan vannak, akiknek a gyerekkori karácsonyi emlékei nem túl pozitívak. A karácsony a túlzott pörgésről, és stresszről szólt már gyerekkorban is. Az anyák, nagymamák folyamatosan sürögtek, sütöttek-főztek, takarítottak. Azt akarták, hogy minden tökéletes legyen, mindenkinek jó legyen. Még azon az áron is, hogy közben a család teljesen kikészült.

De vajon fontos-e, hogy ugyanezt a „hagyományt” kövessük?

Hogy minden tökéletes legyen, mire az ünnepek elérkeznek?

Mi lenne, ha a sok stresszt okozó „nagy készülődés” helyett kisebb léptékben gondolkodnánk.

Lehet a gyerekekkel díszeket készíteni, vagy csak kószálni a városban, és csodálni a fényeket, a karácsonyi díszítéseket.

Beszélgethetünk velük a fények ünnepéről, és arról, hogy az ajándékozás, az ünneplés arra jó, hogy örömtelivé tegyük az év legsötétebb, és leghidegebb időszakát, amíg meg nem érkezik újra a nap. Ilyenkor pihenünk, nevetünk, játszunk, és megbecsüljük egymást.

A legfontosabb képesség a szülők számára, hogy kezelni tudják a saját érzéseiket, és képesek legyenek nyugodtak maradni még ezekben a stresszes időszakokban is.

Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy az ünnepek nemcsak nekünk stresszesek, hanem a gyerekeknek is.

A sok várakozás, és izgalom őket is befolyásolja, ők is más hangulatban vannak, amit valahol le kell vezetniük. Nekik is sokkal több az iskolai, és otthoni esemény, mint máskor.

Az egész család elfoglaltabb körülöttük.

A napirendjük többször is felborul. Az alvás idejük megváltozik.

Szorongani kezdhetnek, hogy „vajon elég jók voltak-e”, „megérdemlik-e az ajándékokat, amire vágynak”.

A gyerekek abban az értelemben is tőlünk függnek, hogy hogyan szervezzük meg a környezetüket, és abban az értelemben is, hogy hogyan szabályozzák a hangulataikat.

Ha Te nem vagy egyensúlyban, nehezebb lesz a gyerekeknek egyensúlyban maradni.

 

Hogyan lehet stressz mentes a karácsony

Ha folyamatosan azon aggódsz, hogy mi mindent kell még megcsinálnod, majdnem biztos, hogy a gyerekek is idegesebbek lesznek, és egy ponton kiborul náluk a bili.

De nekik sincs szükségük egy „magazinból előhúzott” karácsonyra.

Rád van szükségük. A jó hangulatodra.

És egy örömben eltöltött közös ünnepre.

Szóval:

  • Add fel a tökéletességet, és fogadd el, hogy az igazi szülők „csak” igazi ünnepet képesek összehozni. Amiben szerepe lehet a koszos konyhának, a nyűgös gyerekeknek, és hanyagolt programoknak, mert valaki inkább pihenni szeretne.
  • Csak azt csináld meg, amit feltétlenül szükséges. És mondj nemet mindenre, ami nem jelent számodra örömöt. Jusson eszedbe, ha az egyik dologgal túl sok időt töltesz, kevesebb időd jut más tennivalókra.
  • Foglalkozz magaddal is, hogy megtartsd az egyensúlyod. Kezd azzal, hogy eleget alszol.
  • Inkább a családi kapcsolatokra koncentrálj, mint a vásárlásra, vagy a kötelező eseményekre.
  • Egyszerűen mondj NEM-et arra, hogy összehasonlítsd magad másokkal (és mások karácsonyával). Úgyis csak azt látod, és azzal tudsz foglalkozni, ami a Te családodban történik. És már ez is több mint elég.
  • A saját magaddal szembeni elvárások legyenek reálisak.
  • Azt vedd észre, amiért hálás lehetsz minden nap.
  • Ismerd el, és gratulálj magadnak: emberfeletti munkát végzel (és nemcsak decemberben), hanem egész évben.
  • Felejtsd el, hogy az apró részletekre figyelj, inkább az legyen fontos, hogy ki hogyan érzi magát. Mindenki boldog? Ezek az események olyanok, amelyekre mindenki boldogan fog emlékezni akkor is, ha nem minden tökéletes?
  • Elégedj meg azzal is, ha minden „csak” elég jól alakul.

Senkinek nem a nagy bevásárlásokról, és a sok fáradozásról kellene, hogy szóljon a december.

Hanem a hűség, szeretet, és fény átalakító erejéről.

Inkább jelenléttel töltsd meg az otthonod az ajándékok helyett.

Ami azt jelenti, hogy mindig legyen tele a saját poharad is, hogy mindenki másét is megtölthesd belőle.

Ezzel a mesekönyvvel is ajándékozhatsz jelenlétet a gyermeked számára.

 

Olvass bele itt.

 Meseregény-érzékeny-gyerekeknek1

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!