A legtöbben azt állítjuk, hogy boldogok szeretnénk lenni: szeretnénk, ha értelme lenne az életünknek, és élveznénk, megtapasztalnánk a teljességet, a szeretetet, a barátságot, a kötődést.
Ugyanakkor vannak emberek, akik úgy viselkednek, mintha szándékosan szerencsétlenek akarnának maradni egész életükben. Még akkor is, ha semmi előnyük nem származik belőle. Hiszen, ha szerencsétlenek, kevésbé találnak szerelmet, barátokat, jó munkát, több pénzt, vagy bármilyen érdekes hobbit.
Ha úgy döntesz, hogy ezt az életformát választod, számtalan előnyével együtt, akkor íme néhány trükk a megvalósításhoz.
Mindig az olyan finom technikák működnek a legjobban, amelyek használatával senki nem gyanúsíthat meg, hogy előre megfontolt szándékkal cselekszel. De ehhez tettetned kell, hogy legalább annyira boldog szeretnél lenni, mint bárki más, különben nem fogják komolyan venni a szerencsétlenséged.
Külön művészet, hogyan viselkedhetsz úgy, hogy minden bajt, problémát, és szerencsétlenséget bevonzz, miközben mégis ártatlan áldozatnak látszol azok szemében, akiktől a legtöbb sajnálatot, és együttérzést csikarhatod ki.
Ha a következő listából csak négy-öt képességed fejleszted rendszeresen, már akkor is nagy előrelépést tehetsz, hogy elérd a célod, és valóban szerencsétlenné tedd az életed.
Nehéz gazdasági időkben a legtöbb ember fél az anyagi körülményei megváltozásától, vagy attól, hogy elvesztheti az állását. De ha igazán össze akarod zavarni az életed, félj ezektől akkor is, ha épp semmi okod nincs rá, és kevés a kockázat.
Fókuszálj a félelmedre, amennyire tudsz. Tedd életed központi témájává. Siránkozz naponta, hogy bármikor tönkre mehetsz, vagy, hogy mennyire drága minden. Próbálj meg minél több emberrel összeveszni az anyagi helyzeteden, vagy az övékén.
Az anyagiaktól való aggódásnak sok előnye van:
Minél gyakrabban idézd fel az érzést, hogy minden előre megjósolható. Az életben nincs semmi izgalmas. Semmi lehetőség nincs a kalandokra. És egy eredetileg érdekes személyiség, mint te, saját hibáján kívül teljesen átlagos, unalmas életre kényszerül. Panaszkodj sokat amiatt, hogy mennyire unatkozol. Hagyd, hogy mindenki mindig érzékelje, mennyire elégedetlen vagy az életeddel, a lehetőségeiddel, a körülményeiddel.
Mindig tedd ezt beszélgetéseid fő témájává. Úgy add elő, hogy másoknak kétségük se legyen afelől: azt gondolod róluk, hogy valójában ők az unalmasak.
Provokálj konfliktust abból, hogy valaki nem segít felvidítani, és nem tesz erőfeszítéseket, hogy az unalmad elmúljon.
Az unatkozásod roppant előnyös mellékhatása az lesz, hogy te magad is unalmassá válsz. A barátaid, a családod kerülni fog. Ha ez megtörténik, egyedül fogod magad érezni. És ettől még szerencsétlenebbül, boldogtalanabbnak, és elégedetlenebbnek.
Engedd meg egy érzelmi problémádnak, vagy negatív érzésnek, hogy beszivárogjon az életed minden területére. Azonosítsd magad ezzel a problémával. Ha depressziósnak érzed magad, akkor legyél te „A depressziós”. Ha szorongsz valamitől, akkor legyél te „A félős”.
Az egész életed az állapotod körül forogjon.
Beszélj erről mindenkinek. Körültekintően olvasd végig a tüneteid összes leírását, hogy utána részletesen, és vég nélkül tudj mindenkinek beszámolni róla.
Gyakorold azokat a viselkedési formákat, amelyek ezt az állapotot a legjobban jellemzik, különösen, ha ezek akadályozzák a mindennapi tevékenységeid. Fontos, hogy azt mutasd: nem élvezed ezeket a helyzeteket, vagy viselkedési formákat, de nem tehetsz semmit, hogy elkerüld őket.
Kiváló módja annak, hogy a párkapcsolatod lerombold.
Időről időre váratlanul kezdj el valami semmiségen veszekedni, vagy kapj sírógörcsöt. Vádold meg a másikat miatta. A veszekedéseknek alkalmanként minimum 15 percig kell tartania, lehetőleg nyilvános helyen. A hisztéria alatt várd el a partneredtől, hogy megértő, és kedves legyen veled. Ha nem ezt teszi, akkor viselkedj úgy, mint akit megbántottak, és megsértettek.
A másik kiváló mód, ha úgy kezdesz egy beszélgetést, hogy „beszélnünk kell”. Majd a beszélgetés arról szól, hogy hosszú listát sorolsz fel, mi nem tetszik a kapcsolatotokban, és miért vagy csalódott. Lehetőleg akkor keríts sort egy ilyen beszélgetésre, mikor a párod éppen nagyon elfoglalt, és abba se hagyd egy teljes órán keresztül. A másik kifejezési módja ennek, ha ugyanezeket a témákat e-mailben, vagy sms-ben emlegeted fel neki, amikor a munkahelyén van, vagy a barátaival. Sms-ben, és e-mailben adagolhatod kisebb mennyiségben is. Így több sms-t, vagy e-mailt fog kapni a témában.
Semmiképp ne felejtsd el felsorolni az összes sérelmed, és elégedetlenséged.
A lista, amivel előállsz, mindig legyen teljes körű: a kezdetektől napjainkig az összes sérelmed sorold fel. Minden lerágott csontot, és eltemetett csontvázat rángass elő újra, meg újra. Ez a leghatékonyabb módja a villámgyors kapcsolatrombolásnak. Tehát: minél hatékonyabban műveled, annál gyorsabban maradsz egyedül. És akkor elégedetten sajnálhatod magad.
Amikor csak lehetséges, feltételezz a munkatársaidról, barátaidról, és a párodról rossz szándékot. Válassz egy teljesen ártatlan megjegyzést, és addig forgasd a szavakat, amíg úgy nem tűnik, hogy téged megaláztak, és megszégyenítettek.
Például, ha valaki megkérdezi tőled: „Hogy tetszett a tegnapi film?”, akkor rögtön gondold azt, hogy meg akarnak szégyeníteni ,mert nem láttad, vagy nem értetted eléggé az említett filmet.
A legfontosabb: feltételezd mindig mindenkiről a legrosszabbat. (Akkor legalább nem érhet semmiféle csalódás.)
Ha valaki például késik egy közös találkozóról, amíg várakozol nyugodtan emlékeztesd magad az összes olyan alkalomra, amikor ez az ember megvárakoztatott. Közben pedig mondogasd magadnak, hogy ez az illető direkt veled akar kiszúrni. Mert nem vesz semmibe. A késés a személyed ellen irányuló tiszteletlenség. Sőt egyenesen támadás.
Mindenesetre: úgy hangold magad, hogy mire a várt személy megérkezik, te már olyan hangulatban vagy, amivel az egész találkozót romba döntöd. Ha a másik véletlenül megkérdezné, hogy mi bajod: a világért ne áruld el neki. Hagyd, hogy kitalálja, amíg te látványosan szenvedsz a társaságában.
Néha késztetést fogsz érezni arra, hogy másoknak segíts, vagy részt vegyél valamilyen közösségi eseményen, szervezésben. A világért ne tedd! Kivéve persze, ha valami személyes előnyöd származik belőle. Például, hogy mások „jó embernek” látnak, vagy fontos emberekkel ismerkedhetsz meg.
De sose ess abba a csapdába, hogy csak azért segítesz másoknak, hogy segíts nekik. Sose feledd, hogy az elsődleges célod az, hogy szerencsétlen, elégedetlen, megkeseredett ember legyél. És ezért kizárólag magaddal szabad foglalkoznod.
A kutatások azt mutatják, hogy azok az emberek, akik ki tudják fejezni a hálájukat, sokkal boldogabbak, mint azok, akik nem képesek erre. Csak a hülyék számolják állandóan, hogy mennyi áldás van az életükben, nem?
Milyen áldások? Az élet egy siralomvölgy, aminek biztos halál a vége. Miért kellene itt egyáltalán hálásnak lenni?
Lehet, hogy a barátaid, és a rokonaid megpróbálnak majd kimozdítani a hálátlanság állapotából. Időről időre el fognak követni valamit, amiért akár hálás is lehetnél. De te semmiképp ne hagyd magad!
Például miközben a párodnak panaszkodsz egy közös egészségtelen vacsora alkalmával, hogy milyen munkáid halogattad aznap, lehet, hogy a párod megjegyzi, hogy légy hálás, hogy egyáltalán van munkád, és van mit enned.
De szerencsére az ilyen kísérleteket, hogy akár hálát is érezhetnél, könnyű leszerelni. Egyszerűen mutass rá, hogy az említett dolgok, amiért hálásnak kellene lenned, egyáltalán nem olyan tökéletesek. És ez felszabadít téged, hogy annyi hibát találj mindenben, amit a másik megemlít, amennyit csak akarsz.
Gyakorlat:
Készíts egy hosszú listát arról, hogy mi mindenért lehetnél hálás. Aztán minden elem mellé írd le, hogy miért nem vagy hálás mégsem. Mindig a legrosszabbra gondolj. Főleg, ha a jövőre gondolsz.
Fontos, hogy előre fel tudj készülni minden lehetséges katasztrófára, és tragédiára. Mindig gondolj a terroristák, a természeti katasztrófák, a halálos betegségek, a szörnyű balesetek, a súlyos hibák, és vétségek lehetőségeire is.
Már most rosszabbul érzed magad, mint eddig?
Akkor jó úton jársz, hogy egyre szerencsétlenebbnek, elégedetlenebbnek, és boldogtalanabbnak érezd magad, és egyre távolabb kerüljön a kiegyensúlyozott élet lehetősége.