Kihívás a nyári szünet a gyerekekkel? Nem muszáj, hogy az legyen!

Mit csinálhatnál a gyerekekkel a nyári szünetben? Hogyan lehetne lekötni őket, hogy jól érezzék magukat, és Te se érezd nyűgnek az együtt töltött időt?

Itt van hozzá 9 ötlet.

1. Rendezzünk színházat!

Szeret a lányod királylányt játszani? Vagy a fiad hős lovagot? Lehet, hogy odavannak a bábokért, vagy a maskarákért?

Akkor nyugodtan készíthettek közösen egy színdarabot, filmet, vagy szerepjátékot. Kosztümökkel, jelmezekkel, együtt kitalált történettel. Vagy rendezhettek egy divatbemutatót. Vagy játszhattok cirkuszt. Bármelyik jól fogja fejleszteni a képzeletüket.

Kitalálhatjátok együtt is a történetet, de hagyhatod azt is, hogy ők találjanak ki maguktól egy történetet. Lehet a kiindulópont egy tárgy, egy fénykép, vagy a tegnapi események az életetekből. Bármilyen fantasztikus ötlet, vagy elem színesítheti a közösen kitalált történetet.

Lehetsz Te az operatőr, az egyik gyerek a rendező, a másik pedig a film sztárja. Vagy lehetnek mindannyian szereplők. Lehetnek stylistok, tervezők, rendező asszisztensek, és így tovább.

A divatbemutatóhoz előkerülhetnek olyan ruhadarabok, amiket már régóta nem hordtok, csak porosodnak a szekrény mélyén.

2. Elő a fényképezőgéppel!

Játszhattok közös művészeti délelőttöket a fényképezőgéppel.

Ki milyen témát talál a közvetlen környezetében?

Mit örökítene meg szívesen?

Hogy lehet a választott témát többféleképpen megjeleníteni, lefényképezni?

Melyik képek miért tetszenek, mi bennük a különleges?

3. Társasjátékok

AZ elektronikus játékok világában a táblás társasjátékok, és a kártyázás már lassan a múlté. Lehet, hogy nehéz lesz rávenni a gyerekeket a klasszikus társasjátékokra, de garantált, hogy az első pár perc fanyalgás után jól bele fognak jönni, és élvezni fogják.

Bármikor újra elővehetőek, szabadon játszhatóak, és jól tölthetjük vele közösen az időt. Egyszerűen tökéletesek.

4. Kincsvadászat

Ehhez a játékhoz némi előkészítés szükséges, de megéri!

Rejts el bármilyen játékokat, vagy tárgyakat a lakásban, a kertben, a ház körül. Aztán rajzolj egy kincskereső térképet hozzá, és találj ki rejtvényeket, hogyan találhatják meg a gyerekek az egyes kincseket. Az utolsó kincs lehet valamilyen jutalom (pl. egy szelet csoki).

Még kalózoknak is felöltözhetnek a kincsvadászathoz!

Mikor pedig már elég gyakorlott kincsvadászok, a játékot meg lehet fordítani: ők dugnak el kincseket, és ők rajzolják a kincskereső térképet. És Te leszel a kincsvadász!

5. Készítsetek saját parfümöt

Ehhez szükség van mandulaolajra, és bármilyen illatos virág virágaira (a legjobb a rózsaszirom, vagy a levendula).

Gyűjtsetek a kertben virágokat. Minden csésze virágsziromhoz adjatok egy csésze mandulaolajat. Botmixerrel, vagy mozsárban törjétek össze a virágszirmokat. Utána szűrjétek le az olajat, és tegyetek hozzá annyi desztillált vizet, amíg a kívánt illatot eléritek. Öntsétek egy szép üvegcsébe, tegyetek rá saját készítésű matricát, és már kész is a parfüm.

6. Utazzatok vonaton

Sok gyereknek vonaton utazni újdonságot, és izgalmat jelent. Egyre kevesebb gyereknek tartozik a mindennapjaihoz a vonat utazás. Miért nem teszed le a kocsit, és utaztok egy szomszéd városba vonattal valamelyik nap?

Ez még akkor is kalandot jelenthet nekik, ha csak fél órás az út. Közben lehet olyan játékokat játszani: ki vesz észre hamarabb egy betűt az utcák tábláin, vagy lát egy piros autót az út mellett.

Még azt is megteheted, hogy viszel szendvicseket, amit a célállomáson esztek meg, mintha piknikezni mentetek volna.

7. Tervezzetek közösen kalóz zászlót, vagy kincskereső térképet

Ha nagyon kreatív a gyereked megbízhatod azzal, hogy varrjon magának egy kalóz zászlót filc és fadarabokból, gyapjúfonallal, és nagy tűvel. Bármit használhattok, ami a tengerre emlékeztet: sellő formákat, koponyaformákat, keresztbe tett csontokat.

Vagy ugyanígy lehet varrni, vagy rajzolni egy kincs kereső térképet is, ami alapján Te keresed meg az eldugott kincset.

8. Készítsetek közösen zokni figurákat

Rossz zokni kiváló alapanyaga bármilyen kézzel készített bábnak, vagy figurának. Lehet az egy házi manó vicces nagy színes gombszemekkel, vagy egy tacskó hosszú farokkal.

De készíthettek közösen egy egész bábkészletet is a rossz zoknikból. Amivel utána egész nyáron lehet bábszínházat játszani.

9. A sztori karkötő

Ha kirándulni mentek a „sztori karkötővel” még érdekesebbé teheted a kirándulást. Emellett leköti a gyerekeket, és elfelejtenek panaszkodni a gyaloglás miatt.

Egy kartonpapírból vágj egy 5 cm széles csíkot, és kapcsold össze a gyereked csuklója körül, mintha karkötő lenne. Vigyél magaddal celluxot. A gyerek pedig kaphatja azt a feladatot, hogy gyűjtsön a karkötőjére olyan dolgokat, amiket észrevesz, és tetszenek neki. Ezek lehetnek levelek, virágok, kisebb kavicsok, madártollak. Bármi szokatlan, amit észrevesz, és megtetszik neki.

Amikor hazaértek, egy egész történetet mesélhet róla a karkötőjét használva, hogy mi mindent láttatok a kiránduláson.

Ezt a játékot lehet úgyis alakítani, hogy karkötő helyett kartonpapírra ragasztjátok a kincseket. De adhatsz nekik olyan feladatot is, hogy ki tud több különböző színű zöldet, vagy barnát gyűjteni a természetben. Vagy ki tud több különböző alakú botot, vagy különböző mintájú kavicsot gyűjteni.

Címkék: , ,
Tovább a blogra »