Tegyünk érte, hogy az legyen!
Korábban a karácsony az év legboldogabb ünnepe lehetett. De egyre inkább megváltoznak a dolgok.
Régen a minőségi, lelki értékek fontosabbak voltak ilyenkor. Ma mindezt felváltották a mennyiségi, felszíni, üres ideológiák.
Ahelyett, hogy a karácsony mélyebb értelmét ünnepelnénk, elkezdtünk egy sor elvárást támasztani magunkkal szemben: az ajándékozással kötelességünk érzelmileg emelni a többiek életét.
Ez a felszínen nagyszerű dolog.
Ugyanakkor hatalmas nyomás nehezedik ránk (vagy támasztunk magunkkal szemben), hogy „mindenkinek megtaláljuk a megfelelő ajándékot”, vagy mindenkinek elegendő mennyiségű ajándékot adjunk, hogy tudja, „ő is számít nekünk”.
Közben arra (is) vágyunk, hogy az otthonunk legalább olyan szívélyesnek tűnjön, mint a magazinok címlapján. Ami megint elviselhetetlen nyomást gyakorol ránk.
Szóval a karácsony arról szól: mennyire vagyunk képesek egymást boldoggá tenni.
Mint minden ünnep, a karácsony is olyan lesz, amilyenné teszed.
A Te hozzáállásod, hangulatod, gondolataid határozzák meg, hogy hogyan fogod tölteni az ünnepet, milyen érzéseid lesznek közben, és utána.
Ha igazán jól szeretnéd érezni magad idén, megkérdezheted magadtól:
„Mit szeretnék megtapasztalni a családommal az ünnepek alkalmával?”
A sablon válaszok helyett készíts egy részletes listát, hogy mit szeretnél velük együtt érezni, milyen élményeket szeretnél közösen, mit szeretnél, hogy ők érezzenek, amikor vele vannak. (Ez egy hasznos lista lehet az év többi napján is. Talán megkönnyítené a dolgunkat, hogy mihez szeretnénk alkalmazkodni, és mihez nem. Különösen, ha elgondolkodsz rajta, hogyan kombinálhatnád ezt az EFT-vel.)
Ha a közös szórakoztató tevékenységekre, és a jó hangulatra is figyelsz, rögtön minőségileg javulni fog az ünnep.
Ha a gyerekeidnek szeretnéd megtanítani, hogy értékeljék a családot, az első, amit megtehetsz, hogy megmutatod nekik, Te mennyire értékeled. Ezt legjobban a velük töltött idő minőségével bizonyíthatod nekik.
A következő tevékenységek segíthetnek (1) közösen, és (2) vidáman eltölteni az ünnepeket.
A vidámság visszahozhatja a színeket az unalmas, hagyományos családi ünnepekbe.
1. Kedvenc receptek.
Mindenkinek van valami kedvenc receptje, étele.
Akkor miért nem készítjük el azokat közösen?
Nem szükséges, hogy egyedül anya hozzon össze mindent. Nyugodtan besegíthetnek a gyerekek is a kedvenc ételeik elkészítésébe.
A vacsora/ebéd készítés közben jókat lehet beszélgetni, szórakozni is. Főleg, ha anya, apa, és a gyerekek is részt vesznek benne.
Tegyük félre a hagyományos, „kötelező” szerepeket, és tegyük félre a gondolatot, hogy, amit ma teszünk az „csak egy feladat már megint”.
Miért ne lehetne már reggeltől közös szórakozás az egész ünnep?
2. Díszítsen együtt a család!
A díszítést jó, ha mindig együtt csináljuk. Ha nehéz egy időpontra összetrombitálni a családot, akkor teremtsetek időt arra, hogy mindenki jelen legyen. Kibúvó nincs.
Ha nem vagy hajlandó senkit kihagyni ebből a feladatból, annak az az üzenete, hogy ő is ugyanolyan fontos a család számára, mint a többiek. Az ő társasága is elengedhetetlen.
Ez minden családtagnak azt az érzést adja, hogy tartozik valahová, fontos, és számít a véleménye.
3. A közös családi karácsonyi ünnep
Ennek sem szükséges, hogy a szokásos, formális karácsonyi vacsora legyen.
Ez természetesen függ a szélesebb család rugalmasságától is, de mi van, ha idén eltekintesz a hagyományoktól?
Egyszerűen csak áthívod a nagynéniket, nagybácsikat, nagyszülőket egy kis közös időtöltésre (akár még az ajándékozás mellőzésével is).
De ez a nagy családi összejövetel csak arról szól, hogy mindenki jól érezze magát együtt.
Hallgathattok karácsonyi zenét, kitehetitek a kedvenc süteményeket.
Lehet rendezni „batyusbált”: mindenki hoz valami ételt magával. Ezzel senki nem szakad bele a munkába. Vidám ruhákat viselhettek. Együtt lehet a nagy család komolyabb kötelezettségek nélkül.
Nálunk jó pár éve így telnek a nagy közös családi karácsonyok. Megállapodás, hogy kinél tartjuk. Megállapodás, hogy ki mit készít. És megállapodás, hogy mindenki csak egy ajándékot hoz: annak, akit előtte pár héttel kihúzott. Így mindenki hoz magával valamit, megvan az ajándékozás öröme, különösebb anyagi megterhelés nélkül. Együtt töltjük az ünnep egy részét. Mindenki készül rá, de senkit nem terhelünk túl vele.
4. Készíthetsz saját, családi karácsonyi üdvözlő kártyát
Ma már rengeteg program, és interneten elérhető kép áll rendelkezésre, hogy saját, üdvözlő kártyát készítsetek. Természetesen közösen. Úgy, hogy mindenkinek legyen beleszólása.
„Elvitatkozhattok” a kártya szövegén, színvilágán, a kinézetén, hogy milyen képet tegyetek rá. Hogy nézzen ki kívül, és hogy nézzen ki belül.
Ha szívből jövő üdvözlőkártyát tudtok összeállítani, sokkal több pozitív energiát fog sugározni. Az egész család „lelke” benne lesz.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: