Anyamentő

5 fogadalom, ami ebben az évben jobb szülővé tehet

Te is minden évben ugyanazokat a fogadalmakat teszed meg újra és újra még a gyereknevelésben is?

Az új év kezdetén mindannyian fogadunk meg dolgokat.

De ez nem jelenti azt, hogy kudarcot vallottál csak azért, mert az előző év nem teljesen úgy alakult a gyereknevelésben, ahogy szeretted volna. Ha ugyanazt fogadtad meg, mint tavaly, az inkább azt jelenti, hogy a jó irányba tartasz, csak még nem érted el, és nem vagy tökéletes!

Az igazán rossz hír azonban az, hogy ebben az évben sem leszel tökéletes! A jó hír viszont az, hogy nem is kell annak lenned!

A gyerekeknek nincs szükségük tökéletes szülőkre.

Amire szükségük van, hogy a szüleik elfogadják őket az összes tökéletlenségükkel együtt, tiszteljék, és becsüljék őket. Bocsánatot kérjenek, és újra kapcsolatot építsenek velük, amikor a dolgok félre csúsznak.

Ez elég kemény munka. Hiszen főleg a saját érzelmeink kontrollálásáról szól. Ezért van az, hogy ritkán fog működni, ha minden új évben megfogadjuk, hogy pl. türelmesebbek leszünk. Abban a pillanatban, hogy a fogunkat csikorgatva csöndben maradunk, és tízig számolunk csak azért,hogy „türelmesebbek legyünk”, már működésbe lépett a stressz reakciónk (ütünk, menekülünk, vagy lefagyunk).

Mégsem lehetetlen elérni, ha türelmesebb szülő (és ember) szeretnél lenni ebben az évben. Itt van 5 olyan fogadalom, ami közelebb vihet ehhez a célhoz.

Ezek gyakorlása egy életen át tart, szóval idén még mindig nem leszel tőlük tökéletes, és a következő évben ugyanígy megfogadhatod őket. Mégis lehet, hogy türelmesebb, és békésebb szülő leszel egy boldogabb, és együttműködőbb gyerekkel.

1. Megfogadod, hogy többet fogsz dolgozni a saját érzelmeiden

Azért, hogy az a boldog, türelmes, és kiegyensúlyozott szülő legyél, aki szeretnél.

Kezd azzal, hogy minden nap foglalkozol egy kicsit magaddal is: hamarabb lefekszel, hogy kipihend magad, egészségesen étkezel, hogy megőrizd az energiád, átalakítod a belső beszéded pozitívvá, lassítasz, hogy kevésbé legyél stresszes.

Használod az EFT-t napi öt percekre >>

A legfontosabb, hogy a reakcióid kezelésén dolgozz. Amikor az érzelmeidben zűrzavar van, akkor stressz reakciókat produkálsz (vagy ütsz, vagy elfutsz), és ilyenkor úgy tűnik, mintha a gyereked lenne a legnagyobb ellenséged. De ha meg tudod állni, hogy reagálj, amikor dühös vagy…

És előbb lenyugtatod magad, mielőtt a gyerekkel kapcsolatba lépsz…

Hogy ez keménynek hangzik? Hát nem egyszerű, az igaz. Talán a legnehezebb az összes feladat közül.

De minden egyes lépés könnyebbé teszi a következőt.

És nincs jobb idő elkezdeni a gyakorlását, mint a mostani pillanat. Meg fogsz lepődni, hogy a gyereked cserébe hogyan változik, ahogy a saját drámád csökkented.

2. Mutasd ki a szereteted azoknak, akikkel együtt vagy

Egy dolog biztos: azok a gyerekek, akik szeretve, és megbecsülve érzik magukat, sokkal jobban fejlődnek. Ez nem azt jelenti, hogy azok a gyerekek, akiket szeretnek és megbecsülnek. Hanem azok, akik szeretve és megbecsülve érzik magukat olyannak, amilyenek.

Mivel minden gyerek egyedi, ezért minden gyerek számára más módon lehet ezt kifejezni. Szülőként az egyik legnehezebb feladat számunkra, hogy olyannak fogadjuk el a gyerekünket, amilyen, és ezt úgy becsüljük bennük, hogy ők is érezzék, miközben irányítjuk a viselkedésüket.

Mi a titok?

Nézzük a dolgokat az ő szemszögéből, és örüljünk minden egyes jó irányba megtett lépésnek.

3. Maradj a gyerekekkel kapcsolatban

A gyerekek csak akkor működnek együtt, és fogadják el a mi vezető szerepünket, ha úgy érzik, kapcsolatban vagyunk velük. A velük eltöltött minőségi idő a kapcsolatból, és a spontaneitásból származik, nem abból, hogy oktatjuk őket.

Minden nap elején és végén öleld meg a gyermeked. Mindennap tölts tizenöt percet fókuszáltan csak vele. (Mit lehet ebben a tizenöt percben csinálni? Megölelni, dédelgetni, beszélgetni vele,odafigyelni rá, kérdezni, játszani, közösen házimunkát végezni. Nincs rá elég időd? De mi lehet ennél fontosabb?)

Hagyd abba a munkát, kapcsold ki a telefonod, és számítógéped, mikor rájuk figyelsz. A közös étkezések képernyők, és rádió nélküliek legyenek. Ilyenkor a legkönnyebb figyelni rájuk, és beszélgetni. Lehet velük az elalvás előtt közös időt tölteni.

4. Légy másolható minta a számukra

Olyan gyerekeket szeretnél nevelni, akik megfontoltak, és tisztelettudók még a tinédzser éveik alatt is? Végy egy mély levegőt, és beszélgess velük te is tiszteletteljesen.

A gyerekek abból tanulnak, amilyen mintát mutatunk. Ha nem tudjuk a saját érzelmeinket kezelni, nem várhatjuk el a gyerekeinktől, hogy ők jobban tudják a sajátjukat kezelni. Ezt nagyon nehéz megtartani, amikor éppen dühös vagy, ezért ilyenkor emlékezz a mantrára:

„Én vagyok a minta számukra. Nem szabad a szívemre vennem, mellre szívnom. Ez nem annyira sürgős. Ez is el fog múlni!”

5. Igyekezz a gyermeke viselkedése mögötti szükségleteit, és érzéseit kielégíteni

Minden „rossz viselkedés” valójában vörös zászló, hogy a gyermekednek segítségre van szüksége, hogy kezelni tudja az érzelmeit, vagy kielégíthesse valamilyen hiányzó igényeit. Ha ezekkel az érzésekkel, és szükségletekkel foglalkozol, a gyerek viselkedése is megváltozik.

Könnyebben követik a gyerekek a szeretetteljes, és együttérzően felállított határokat, mint a büntetést.

Természetesen a gyereked fog elkövetni hibákat. Ahogy Te is. Nincsenek tökéletes szülők, nincsenek tökéletes gyerekek, és nincsenek tökéletes családok.

De vannak családok, akik nagy szeretetben tudnak együtt élni, amelyben mindenki fejlődik, örül, megtalálja a helyét.

Az egyetlen mód, hogy megteremtsük ezt a fajta családot, ha naponta hozzuk meg a döntést, hogy ebbe az irányba fejlődünk.

Ez nem csoda, hanem napi kemény munka, hogy folyamatosan kijavítsuk azokat a hibákat, amelyek letérítettek erről az útról, és újból a cél irányába álljunk.

Szóval: ne aggódj, ha ugyanazokat a fogadalmakat teszed meg évről évre.

Ez csak azt jelenti, hogy minden évben azt választod, hogy ugyanabba az irányba tartasz, és pozitív lépéseket teszel, hogy ezt el is érd.

És mielőtt észrevennéd, már teljesen új környezetben találod magad. Hiszen a gyermeknevelés úgyis egy utazás, nem pedig elérendő cél.

 

5 fogadalom, ami ebben az évben jobb szülővé tehet

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!