A boldog házasságok és a stressz kapcsolata
Minden házasságnak megvannak a maga buktatói, konfliktusai, és stressz forrásai.
Főleg, amikor fontos döntéseket kell hoznunk. Meghatározza a kapcsolatunkat, ahogy ezeket a konfliktusokat kezeljük. És ettől válhat a házasságunk még stressz terhesebbé, vagy boldogabbá is.
Azok a párok, akik a nézeteltéréseiket arra használják fel, hogy jobban megértsék egymást, közelebb kerülnek egymáshoz.
Míg azok, akik egy konfliktus során mindent bevetnek, hogy széttépjék a másikat, arra kárhoztatják a kapcsolatukat, hogy több legyen benne az egymás iránti rosszindulat, ellenségesség, és elkeseredettség.
A Penn State University kutatói azt vizsgálták, hányan élnek konfliktus-orientált házasságban, és milyen párkapcsolati tulajdonságok szükségesek, a házastársi boldogság jobb megéléséhez.
A kutatás során 1000 pár párkapcsolati fejlődését vizsgálták 20 éven át, és érdekes mintákat fedeztek fel.
Megállapították, hogy a párok konfliktus-kezelési technikái négy kategóriába sorolhatóak, és ezek a technikák összefüggésben álltak azzal, hogy egy-egy házasság mennyire volt boldog és stabil.
1. A “Jóváhagyó” házasságok
A legboldogabb és legtartósabb házasságokat a kutatók „Jóváhagyó” házasságoknak nevezték el, amelyeket a közös döntéshozatal jellemzett.
Ezekben a házasságokban (amelyek a házasságok legnagyobb csoportját alkották, 54 %-ot) a boldogság mértéke a mérsékelttől a magas értékekig terjedt, a konfliktusok mértéke pedig az alacsonytól a közepesig.
A „Jóváhagyó” házasságokat általában pozitívnak értékelték, mert a párok elkötelezettek voltak egymás iránt, és boldogok. Az ilyen házasságokban mindkét fél részt vett a döntéshozatalban és a háztartási munkában. Általában ezek a házasságok tartósabbnak bizonyultak.
2. Az “Illékony” házasságok
Az egyik boldogtalanabb csoport tagjait „Illékony” házasságoknak nevezték el, és magas konfliktus-szint, valamint magastól közepes mértékig terjedő boldogság-szint jellemezte őket.
A résztvevők 20 %-a élt ilyen házasságban, és ezek a házasságok sokkal instabilabbak voltak, mint az előző csoport.
3. Az “Ellenséges” házasságok
Elkülönítettek egy ennél is boldogtalanabb csoportot, amelyet „Ellenséges” csoportnak neveztek el.
Ez a csoport is a résztvevők 20 %-ára volt jellemző, és ők voltak a leginkább konfliktus-keresők.
Nem meglepő módon, ebben a csoportban váltak el leggyakrabban a párok. Emellett ebben a csoportban volt a legmagasabb a stressz, és az egyéb problémák aránya is. Ez az a csoport, amelynek a legnagyobb szükség lett volna, vagy lenne új stratégiák, és megközelítések kialakítására, hogy kezelni tudják a konfliktusaikat egymással.
4. Az “Elkerülő” házasságok
A negyedik csoportban az „Elkerülők” házasságai kaptak helyet, akik kevesebbet kommunikáltak egymással, de boldognak mondták magukat, és sokkal tartósabbnak bizonyult a kapcsolatuk, mit az előző két csoportnak.
Ebben a csoportban volt a legmagasabb a hagyományos szereposztás aránya, ahol a férj nem vett részt a háztartási munkában, és a házaspárok az életre szóló házasságban hittek.
Ezek a párok a hagyományos szerepekben hittek, és valószínűleg a hiedelmeik miatt kerülték a veszekedéseket, mert nekik egy életre együtt kell maradniuk. Ezekre a párokra sem volt jellemző a válás.
Ezekben a házasságokban, a „Jóváhagyó” házasságokhoz hasonlóan alacsony volt a konfliktusok aránya, de általánosságban véve kevésbé voltak egészségesek a másik csoport tagjaihoz képest.
A kutatók szerint azért, mert a konfliktusok elkerülése akár ahhoz is vezethet, hogy másfajta együttműködést, megállapodást, és konfliktust, vagy nézeteltérést is inkább elkerülnek a párok egymással.
Az egészséges házassághoz az szükséges, hogy mindkét fél elköteleződjön a kapcsolat mellett, és energiát fektessen bele.
Ha úgy érzed, hogy a házasságod nem egészen olyan, amilyet te szeretnél, akkor van egy jó hírem.
Vannak olyan kommunikációs, és stressz csökkentési technikák, amelyek kifejezetten segíthetnek, hogy boldogabb párkapcsolatban élj, kevesebb konfliktussal. Ráadásul ezek a technikák fejleszthetőek, amellyel elérheted, hogy elégedettebb legyél a kapcsolatodban, és nagyszerűbbnek érezd azt.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: