„A figyelem legfontosabb formája a szeretteink számára az, ha meghallgatjuk őket. Az őszinte hallgatás: a szeretet akcióban.” M. Scott Peck
- Nagyokat beszélgetett a családod, amíg felnőttél?
- Figyeltek egymásra a családtagjaid, meghallgatták egymás véleményét, és adtak is rá?
- Mi történt, mikor az igényeid konfliktusba kerültek a szüleid igényeivel?
- Mi történt, amikor a szüleid nem értettek egymással egyet?
- Érezted azt, hogy a családtagjaid tiszteletteljesen lehetnek más véleményen, és ki találhattok egy megoldást, amely mindenki számára működik, miközben a viták végén közelebb érzitek magatokat egymáshoz?
- Bármit elmondhattál a szüleidnek?
Szeretnéd, ha a gyerekeid elmondanák neked, mi történik velük, akkor is, amikor 15 évesek?
Az elhatározásokat ma kell meghoznod ehhez, ha nem ilyen gyerekeket akarsz nevelni.
1. Először foglalkozz a saját problémáiddal
Ha kényelmetlenül érzed magad, hogy pl. a gyermeked születésének körülményeiről beszélj, akkor ő is kényelmetlenül fogja magát érezni. Ha tinédzserként gondjaid voltak az evéssel, és most azt látod a gyerekeden, hogy mindent megeszik, akkor szinte garantált a feszültség, vagy akár a háború is köztetek.
Ezért először foglalkozz azokkal a problémákkal, amik téged érintenek, hogy könnyebben tudj majd azzal foglalkozni, ami a gyerekedet bántja.
Ha úgy érzed, szükséged van rá, kérj segítséget.
2. A családod követhet el hibákat
Sokkal könnyebben fognak neked elmondani dolgokat, ha már a kezdetektől szabad elkövetniük hibákat, és együtt tudsz velük érezni. Mindannyian emberek vagyunk, és követünk el hibákat. Ezt úgysem fogod sem te, sem a gyerekeid elkerülni.
Próbáld ki: legközelebb, amikor hibáztatni kezdenél mást, azonnal állítsd le magad. Ez lehet a védelem az ellen, hogy elveszítsd a kontrollt, vagy hibáztatni kezd magad, hogy neked milyen szereped volt egy-egy helyzet kialakulásában.
Fogadd el a felelősséged, és fogadd el a kialakult helyzetet is. Ez jó gyakorlat ahhoz, nehogy túlértékeld vagy a saját, vagy mások felelősségét egy-egy helyzetben. Az elfogadás állapotában sokkal jobb megoldásokat tudsz kitalálni, mint a szégyen, vagy a hibáztatás állapotában.
3. Kapcsolódj a gyerekeidhez, mikor velük vagy
A legtöbb tinédzser szülője sajnálja, hogy nem beszélgetett többet a gyerekével 8 és 13 éves kora között. Talán rendszeresen szállították őket a különböző foglalkozások között, de elmulasztották, hogy mély, lelki beszélgetéseket folytassanak velük.
A legtöbb szülőt sokkolja, mikor rájön, hogy a tinédzser gyermekeinek más prioritásai vannak, mint neki, és a családi beszélgetések, és a szülői ráhatás lehetősége elenyészik, ha nem vezettük be már jóval korábban a mély beszélgetések szokását.
Azért, hogy ezt elkerüld, már ma tégy erőfeszítéseket, hogy valódi, őszinte beszélgetéseket kezdeményezz velük, amelyekben mindenki véleményének helye és ideje van.
Ha azt az üzenetet szeretnéd küldeni a gyerekednek, hogy tényleg figyelsz rá, és érdekel az ő világa, mellőzd a telefonod, és az egyéb feladataid is, amíg vele beszélgetsz.
4. Beszélgessetek bármiről és mindenről
Lehet, hogy ez egyértelműnek tűnik, mégis, vannak családok, ahol bizonyos témákról nem lehet beszélgetni.
- Beszélgettek például olyan emberekről, akik már meghaltak?
- Egy abortuszról?
- Elmondhatják neked a gyerekeid, ha valami rosszat csináltak, vagy hibát követtek el?
- Megkérdezheti tőled a 8 éves gyereked, hogy kipróbáltál-e már drogokat?
- Elmondhatja neked a 12 éves gyereked, hogy nem érzi jól magát a kamaszodó testében?
- Kérdezhet tőled a 15-16 éves gyereked a szexuális örömökről?
Amiről nem beszélünk, a gyereked érezni fogja, hogy tabu, és ez behatárolja, hogy miről fog, vagy miről mer veled beszélgetni.
5. Ne hagyd, hogy rések keletkezzenek köztetek
Ha valami rossz dolog történik köztetek, találd meg a módját, hogy felhozd a témát, és találjatok közösen mindenki számára előnyös megoldásokat.
Ha visszahúzódsz, amikor úgy tűnik, hogy a gyermeked el akar tőled távolodni, az MINDIG hiba. (Természetesen egy-egy hevesebb pillanatban időlegesen hasznos lehet magára hagyni, de nem véglegesen, és a problémák megoldása nélkül.)
A családban felbukkanó nehézségeket használd arra, hogy a családtagok a nehézségek megoldása során közelebb kerüljenek egymáshoz.
6. Kötelezd el magad, hogy kordában tartod az érzéseid
A legtöbb családban a kommunikáció legnagyobb akadálya, hogy amikor egy-egy téma feszültté tesz, akkor túlzott reakciókra ragadtatjuk magunkat.
Ha a saját érzéseid kordában tudod tartani, azt veszed majd észre, hogy a gyereked sokkal nyitottabbá válik veled.
Még az olyan témák esetén is, amitől mindenki szorong, ha te nyugodt tudsz maradni, nagy valószínűséggel a gyereked is nyugodtabb marad. Ha ez így történik, nagyobb a valószínűsége, hogy krízishelyzetben legközelebb is hozzád fog fordulni.
7. Töltsétek együtt az időt
Találjatok időt, mikor minden mást kikapcsoltok, és csak együtt vagytok: közös családi vacsorák, társasozások, kirándulások.
Élvezzétek egymás társaságát, érdekeljen a másik véleménye, érdeklődési köre.
A nagy beszélgetések akkor történnek meg, ha egymásra figyelünk, és nem a képernyőkre.
A hatékonyabb családi kommunikáció kialakításában itt tudok segíteni Neked >>
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: