Anyamentő

Mindennapi feszültségek traumatikus emlékek hatására

A kliens egy fiatal anya volt, két kisebb fiúval. Az egyikük hat éves volt, a másik még egy éves körüli.

Azért keresett fel, mert nem bírt a hat éves fiával, aki agresszív volt, bántotta a környezetét. Leggyakrabban természetesen a kisöccsét, és ezzel az anya nem tudott mit kezdeni.

 

Mindennapi feszültségek traumatikus emlékek hatására

 

Ha meglátta, mit csinál a nagyobbik fia, bepánikolt, lefagyott, és hiába lett dühös a nagyra, nem tudott a kicsin segíteni.

Ezzel persze kialakult egy ördögi kör is.

Hiszen egyik gyerekének sem tudott segíteni, hogy a konfliktusát, és a negatív érzéseit kezelje. Ráadásul minden egyes alkalommal egyre frusztráltabb lett, egyre jobban kétségbeesett, és egyre dühösebb lett a nagyobb fiára.

A konfliktusok hátterében egyértelműen a szülők egymás közötti viszonya húzódott meg.

Ugyanebben az időszakban döntötte el az anya végleg, hogy elválik, mert már nem tud együtt élni a férjével.

Valószínűleg ugyanezt a kezeletlen, kezelhetetlen feszültséget érezhették meg a gyerekek is, de az anya egyértelműen kijelentette, hogy a házasságával nem akar foglalkozni. Neki fontosabb a kapcsolata a fiával, ezen javítsunk.

A traumatikus háttér egyértelműen befolyásolta a gyermekéhez fűződő kapcsolatát, de ő inkább a gyermekével való kapcsolatával akart foglalkozni, mint a családi háttérrel.

Ahogy kopogtattunk a rossz érzéseire, egyszer csak megjegyezte, hogy komoly szorítást érez a mellkasában.

Ha valami feszültség éri az életében (amiből korábban már adódott pár), akkor rögtön a mellkasában érzi a feszültségeket, és a szorítást.

Körülbelül tenyérnyi nagyságban.

Ettől nem tud sóhajtani (nem jut le a tüdeje mélyére a levegő).

A testi tünetek alapján egyértelmű volt, hogy ez az érzés nemcsak a gyerekével való kapcsolatát jellemzi, hanem az összes többi traumája, múltbeli negatív emléke során is előjött az érzés.

Ilyenkor az a nagyszerű az EFT-ben, hogy nem kell elmondani a valódi traumatikus emlékeket (ahogy ez az anya sem tudta megtenni, és nyilván jó oka volt rá). Ha azokat a testi tüneteket változtatjuk meg a kopogtatással, amelyek a legtöbb ilyen konfliktus során már felmerültek a múltban, az hatással lesz a ki nem mondott negatív emlékekre is. Ilyenkor a testnek „tanítjuk meg” EFT-vel, hogy bizonyos helyzetekben (ami korábban a traumákat is kiváltotta) nincs veszély, és nem kell, hogy a testünk stresszként érzékelje, és úgy is reagáljon rá (ebben az esetben lefagyással).

Ennél az anyánál például azt tanítottuk neki a testi tünetek kezelésével, hogy nincs veszély, mikor az egyik fia bántja a másikat (ezek nem ugyanazok, és nem is hasonló támadások, mint amiket ő korábban esetleg átélhetett), ezért nem kell lefagynia ezekben a helyzetekben, hanem maradhat ő a cselekvő felnőtt.

Az esettanulmány tovább részéből pedig megtudhatod, hogyan alakultak, változtak az intenzív testi tünetei a kopogtatás hatására >>

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!